دبیرستان دخترانه شهید بهشتی


2 بهمن 1397

آموزش امنیت فضای مجازی و پیشگیری از جرایم

مولف: نوشین هجرت   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

آموزش امنیت فضای مجازی و پیشگیری از جرایم

وی ابتدا با اشاره به لزوم آگاهی از فرهنگ استفاده از وسایل الکترونیکی و انواع خطرات ناشی از عدم آگاهی در این زمینه گفت: همه روزه شاهد پرونده های زیادی از انواع جرایم در این زمینه هستیم که افراد می توانند با آموزش نکات امنیتی درصد وقوع این مشکلات را به حداقل برسانند. عنبرستانی با تاکید بر اهمیت رمزگذاری برای مودم های وای فای و گوشی های تلفن همراه و کامپیوترها گفت: متاسفانه عدم رعایت این اصول باعث ایجاد مشکل برای مالکین می گردد.

عنبرستانی تصریح کرد: دوست‌یابی‌های اینترنتی از طریق چت، خودکشی اینترنتی، سرقت اینترنتی، افزایش فاصله میان دنیای واقعی و تخیلی و مجازی و پرسه‌زدن در سایت‌های به شدت غیراخلاقی و ضدارزشی مقوله‌ای است که هویت‌یابی و هویت‌جویی نسل جوان و نوجوان در ابعاد جنسی، فکری، اخلاقی و دینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد

امنیت:

برای اینکه در فضای مجازی اولیاء و دانش آموزان براحتی فعالیت کنند و از آسیب ها در امان باشند لازم است چند نکته را رعایت کنند:

1-زمان استفاده از اینترنت و گوشی همراه را کاهش دهند.هر چقدر زمان استفاده از آنها کمتر شود,احتمال آسیب پذیری کمتر خواهد شد.و در اوقات فراغت ایجاد شده میتوانند به  مطالعه,گفتگو با یکدیگر و فعالیت های مثبت بپردازند.

2-بالا بردن سطح آگاهی در استفاده از گوشی همراه,تبلت,لپ تاپ و تمام سیستم های دیجیتالی...

3-اولیاء همواره باید بار حقوقی گوشی همراه,سیم کارت و اپلیکیشن هایی که روی گوشی نصب می کندد را بدانند و به فرزندان خود یاد دهند.وقتی پدر و مادر گوشی همراه را به فرزند خود تحویل میدهند باید به او متذکر شوند که سیم کارت داخل آن و تمام اپلیکیشن های نصب شده بر روی آن,بار حقوقی بر گردن فرزندشان است و از او بخواهند تا در حفظ و نگهداری از گوشی,تبلت و ... نهایت دقت را داشته باشداکثرأ سند سیم کارتها به نام والدین میباشدو به طبع آن تمامی خطاهایی که صورت بگیرد بر گردن والدین می باشد.مانند خطاهایی که در شبکه های اجتماعی صورت میگیرد.

4-نظارت والدین بر فرزندان.

پدرها و مادرها میبایست در تمامی مراحل استفاده از اینترنت و فضای مجازی,قدم به قدم با فرزندان خود گام بردارند و آنها را تنها نگذارند.همچنین فرزندان نیز میبایست در صورتیکه هرگونه اتفاقی در فضای مجازی میافتد حتما در اولین فرصت به پدر و مادر خود اطلاع دهند.

و همچنین پدر ها و مادرها به فرزندان خود بیاموزند که بجه ها به دوستان خود محبت کنند اما اعتماد نکنند.و تحت هیچ شرایطی عکس شخصی خود را برای دوستانشان در فضای مجازی نفرستند.

همچنین در بحث نظارت والدین بر فرزندان , والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که از برقراری ارتباط با افراد غریبه در فضای واقعی چه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اکیدأ بپرهیزند.

5-والدین و فرزندان میبایست برای استفاده از تکنولوژی و به خصوص فضای مجازی به مسئله رعایت امنیت توجه زیادی کتتد که کاربران فضای مجازی میبایست امنیت را در هفت حوزه رعایت کنند.

کلیه ی افراد با این هفت مورد در ارتباط هستند:

1امنیت مودم های وای فای

2-امنیت رایانه های شخصی

3- امنیت سیستم های مخابراتی

4- امنیت بانکداری الکترونیک

5- امنیت خرید های اینترنتی

6- امنیت پیام رسان ها

تعداد مشاهده (261)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "آموزش امنیت فضای مجازی و پیشگیری از جرایم "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید